Masaż sportowy – techniki i rodzaje

Zdrowy i aktywny styl życia to czynność, która z roku na rok zyskuje coraz pokaźniejszą rzeszę zwolenników na całym świecie. Nasza świadomość ciała, jego wnętrza i potrzeb sprawiają, że w codziennych czynnościach i obowiązkach nie może zabraknąć pielęgnacji i dbałości o prawidłową formę naszego organizmu. Dążymy do perfekcjonizmu w protekcji skóry, kondycji fizycznej i zdrowej diecie. Jak zatem sprawić by każdy nasz wkład i wysiłek fizyczny przyniósł jak najlepsze efekty widoczne na dłużej? W tym właśnie momencie swoją niezastąpioną funkcję spełniają zabiegi i masaże wspierające w dużym stopniu naszą aktywność fizyczną.

Masaż sportowy stanowi nieodzowny element każdego treningu sportowca. Tę praktykę stosuje każdy zawodowiec, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Czy zatem masaż sportowy przeznaczony jest tylko i wyłącznie do wąskiej grupy odbiorców uprawiających sporty zawodowo? Nic bardziej mylnego. Jak zatem przebiega sesja masażu sportowego i kto może, a nawet powinien systematycznie korzystać z jego drogocennych właściwości? O tym dowiecie się już za chwilę.

Rodzaje i funkcje masażu sportowego

Masaż sportowy jest nazwą dość ogólnikową. W rzeczywistości bowiem łączy w sobie elementy różnych popularnych masaży. Dość często jego technika porównywalna jest do masażu klasycznego z zaznaczeniem różnicy siły i mocy w jego przebiegu. Dodatkowo eksperci przyrównują masaż sportowy do masażu izometrycznego. Z całą pewnością łączy ich cel i zasadność wykonania: odbudowa i przyrost masy i siły mięśniowej oraz redukcja nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej.

Poniżej przedstawiamy zestawienie masaży sportowych z ich krótką charakterystyką

Sportowy masaż kondycyjny

Prawidłowa kondycja i utrzymanie jej na stałym, bądź wzrastającym poziomie to cel każdego sportowca zarówno uprawiającego sport zawodowo, jak i amatorsko. Ta forma masażu doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy nasza aktywność ulega zachwianiu, a systematyczność treningów zostaje zaburzona z różnych przyczyn (np. złe warunki klimatyczne, przerwa wakacyjna itp.). Najprościej rzecz ujmując, kondycyjny masaż sportowy pozwoli nam ,,nie wypaść” z formy.

Sportowy masaż treningowy

W tym przypadku uwaga skupiona jest w głównej mierze na intensywnym ugniataniu i rozcieraniu poszczególnych partii mięśni po przebytym treningu (min 5 godzin). Ten typ zabiegu jest popularny szczególnie wśród lekkoatletów, pływaków, tenisistów i kolarzy. Jego siła i intensywność uzależniona jest od indywidualnych preferencji sportowca oraz rodzaju wykonywanej aktywności.

Sportowy masaż przed zawodami

Główny nacisk w tym zabiegu masażysta kładzie na wzmocnienie i rozluźnienie mięśni przed planowanymi zawodami (min. 2 dni przed).

Sportowy masaż przedwysiłkowy (masaż startowy)

Jak sama nazwa wskazuje, masaż ten stosuje się przed planowanym wysiłkiem, jako jeden z elementów składowych rozgrzewki.

Sportowy masaż międzywysiłkowy

Zalecany w czasie ewentualnych przerw między kolejnymi etapami zawodów w celu podtrzymania prawidłowego poziomu rozgrzanych mięśni.

Sportowy masaż powysiłkowy (masaż restytucyjny)

Masaż ten nastawiony jest na regenerację mięśni po przebytych zawodach, a także pozostałych formach aktywności fizycznej (również tej wykonywanej amatorsko). Aby móc czerpać, jak najwięcej korzyści z aktywności fizycznej, każdy intensywny trening powinien być utrwalony poprzez masaż sportowy. 

Wszystkich form masażu sportowego możecie doświadczyć, w naszym salonie Ceremonia Uzdrawiania w Zgierzu.

Każdy rodzaj masażu sportowego, spełnia swoje określone funkcje:

  • rozgrzewającą,
  • regenerującą,
  • leczniczą,
  • rozluźniającą,
  • pobudzającą.
Masaż sportowy, masażysta masuje spięte mięśnie karku i pleców

Zalety masażu sportowego

  • protekcja przed występowaniem zjawisk patologicznych powstałych na skutek długotrwałych przeciążeń mięśni i stawów,
  • wsparcie w utrzymaniu kondycji na wysokim poziomie zarówno w trakcie treningów, jak i w przerwie aktywności,
  • przygotowanie ciała do planowanej aktywności, pozytywny wpływ na efektywność procesu rozgrzewki,
  • wzmocnienie regeneracji organizmu po przebytym wysiłku,
  • wsparcie w leczeniu urazów i kontuzji,
  • poprawa krążenia i dotlenienie skóry.

Podsumowując, masaż sportowy śmiało możemy porównać do swego rodzaju suplementu. Jest to element, który wzmocni nasz dotychczasowy wysiłek i starania o wysoki poziom kondycji fizycznej i zdrowotnej. Masaż sportowy jest to forma zabiegu stworzona z myślą o sportowcach. Jednak pamiętajmy, że każdy z nas, bez względu na to, czy uprawia sport zawodowo, czy też całkowicie amatorsko powinien zadbać o wzmocnienie jego efektów.

0/5 (0 Reviews)

Dodaj komentarz