Tajemnica peelingu ciała – poznaj sekret pięknej skóry

Zastanawiasz się, dlaczego peeling do ciała jest tak istotny dla zachowania pięknej, młodej i zdrowej skóry? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Peeling to bez wątpienia podstawowy zabieg pielęgnacyjny ciała i tak naprawdę nie może zostać pominięty w całym tym procesie. Jest to czynność, którą każda z nas powinna wykonywać rutynowo i profilaktycznie. Jeśli nie przykładasz dużej wagi do systematycznego wykonywania peelingu ciała, a twoje wybory produktów są spontaniczne i nieprzemyślane to właśnie teraz jest czas na to, aby zmienić w swoim życiu to, co istotnie wpływa na kondycję skóry, wizerunek i samopoczucie.

Peeling do ciała – zalety stosowania

Podstawową funkcją peelingu jest złuszczenie naskórka na powierzchni ciała. Usunięcie zanieczyszczonej warstwy martwego naskórka poprzez jej złuszczenie, niesie za sobą ogrom dodatkowych korzyści. Wiedza ta jest wykorzystywana już od czasów średniowiecza w ajurwedyjskiej medycynie indyjskiej. Peeling ziołowy Udvartana, masaż szorstkimi rękawicami z jedwabiu Garszana, czy też rytuał Hammam, peeling z wykorzystaniem czarnego mydła Savon Noir i rękawicy Kessa. Wszystkie te metody mają na celu oczyszczenie skóry oraz przygotowanie jej na przyjęcie drogocennych składników aktywnych z produktów do pielęgnacji ciała. Piękna, gładka i zadbana skóra, to jeden z istotnych elementów składających się na poczucie atrakcyjności i pewność siebie. Nie zapomnijmy również o tym, że rutynowo wykonywany peeling z wykorzystaniem naturalnych składników, stanowi fundament zdrowej skóry. Nie bez przyczyny salony masażu oraz gabinety kosmetyczne przed przystąpieniem do zabiegu głównego zalecają przeprowadzenie peelingu.

Peeling do ciała – dlaczego warto?

  • głębokie oczyszczenie i odświeżenie skóry – usunięcie zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka;
  • poprawa mikrocyrkulacji krwi, animacja skóry do produkcji nowych komórek, przemiany materii i detoksykacji organizmu;
  • odblokowanie ujścia gruczołów potowych i łojowych – zahamowanie powstawania zaskórniaków, oczyszczenie porów, wsparcie w leczeniu skóry łojotokowej, ze zmianami potrądzikowymi (blizny, przebarwienia, zaburzeniach rogowacenia);
  • wzmocnienie tkanki i struktury skóry;
  • zapobieganie wrastaniu włosków i powstawaniu stanów zapalnych;
  • poprawa stanu suchej skóry – regulacja gospodarki wodnej;
  • poprawa kolorytu skóry – rozjaśnienie przebarwień i eliminacja drobnych niedoskonałości;
  • przeciwdziałanie starzeniu się skóry – redukcja (spłycenie) drobnych zmarszczek, ujędrnienie skóry, usuwanie efektów fotostarzenia się;
  • element kuracji antycellulitowej – lepsza wchłanialność substancji aktywnych zawartych w kosmetykach antycellulitowych;
  • działanie odprężające i głęboko relaksujące – eliminacja nadmiaru napięć i stresów, rozluźnienie.

Rodzaje i właściwości peelingów do ciała

Istnieje kilka podziałów peelingów w zależności od potrzeb i kondycji skóry. Poniżej znajdziecie najczęściej stosowaną segregację oraz przykłady najpopularniejszych peelingów stosowanych w salonach masażu i w warunkach domowych.

Peelingi mechaniczne (naturalne, fizyczne, ziarniste)

Ich cechą charakterystyczną są ziarniste drobinki – kryształki (np. cukier, sól morska, kawa, łupiny orzechów włoskich, pestki owoców, kryształ). Substancje wmasowuje się w poszczególne partie ciała płynnymi ruchami bądź za pomocą specjalistycznego urządzenia. Cały zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od miejsca złuszczania naskórka.

Peeling solny

Dogłębnie usuwa martwy naskórek, działając silnie oczyszczająco. Fundamentem powstałego produktu jest sól, która ma właściwości mocno złuszczające. To właśnie dzięki temu, chropowate, mocno zrogowaciałe miejsca na ciele (np. kolana, stopy) stają się gładkie i miękkie.

Wachlarz zastosowań peelingu solnego jest olbrzymi. Zabieg nie tylko poprawia krążenie i ma działanie dotleniające, ale również ma właściwości przeciwzapalne i odkażające. Bardzo pomocny w leczeniu zapalenia mieszków włosowych. Z powodzeniem może być także wykorzystywany w kuracji antycellulitowej. Peeling należy stosować systematycznie 1 – 2 razy w tygodniu.

Peeling solny (przykład):

  • 6 łyżeczek soli do kąpieli,
  • 3 łyżeczki olejku arganowego,
  • 2 krople olejku eterycznego (np. pomarańczowy, trawa cytrynowa, grejpfrut),
  • kapsułka witaminy E.

Peeling cukrowy

Zdecydowanie jest to jeden z najczęściej stosowanych peelingów mechanicznych. Oprócz właściwości złuszczających martwy naskórek działa również antybakteryjnie (zapobiega infekcjom skórnym). Bazowym składnikiem tego produktu jest cukier trzcinowy bądź cukier brązowy. Możesz również wykorzystać wysokiej jakości cukier biały, nierafinowany, bez zawartości sacharozy.

Przygotowanie peelingu cukrowego jest niezwykle proste, dlatego warto podjąć wyzwanie i samodzielnie przygotować mieszankę w domu. Dla osiągnięcia optymalnego rezultatu powinno się go stosować 1- 2 razy w tygodniu.

Peeling cukrowy (przykład):

  • 6 łyżeczek cukru brązowego,
  • 3 łyżeczki olejku migdałowego,
  • 2 krople olejku eterycznego (np. olejek herbaciany – jako substancja przeciwbakteryjna, olejek imbirowy – rozgrzewający, pobudzający).
  • 1 łyżeczka miodu (opcjonalnie).

Peeling kawowy

Delikatnie usuwa martwy naskórek, eliminując toksyny z górnych tkanek skóry. Zmielonym ziarnom kawy kosmetologia od lat przypisuje działanie anti-age i antycellulitowe. Zawarta w kawie kofeina nadaje jędrności, delikatności i miękkości skórze. Stosowany 2 razy w tygodniu przynosi zniewalające efekty.

Peeling kawowy (przykład):

  • 5 łyżeczek zmielonej kawy dobrej jakości (naturalnej, zaparzonej),
  • 3 łyżeczki oliwy z oliwek lub olejku jojoba,
  • 1 łyżeczka drobno zmielonego cynamonu,
  • 2 krople olejku eterycznego (np. pomarańczowy, lawendowy, goździkowy, cynamonowy).

Peeling ziołowy (udvartana)

Wartość ziołowego peelingu opiera się na dobroczynnych wartościach substancji aktywnych zawartych w mieszance. Sproszkowane zioła mają właściwości silnie ścierające martwy naskórek. Cała kompozycja ziół, przypraw i substancji dodatkowych (np. olejki eteryczne, ciecierzyca, fasola mung dal, sezam itp.) czynią ten produkt kosmetyczny wyjątkowym i skutecznym w swym działaniu. Zioła zawarte w ajurwedyjskim peelingu Udvartana mają istotny wpływ na regenerację i odżywienie skóry całego ciała. Najlepsze efekty uzyskuje się po stosowaniu zabiegu co najmniej 1 – 2 razy w tygodniu.

Suchy peeling (brushing)

W całym powyższym zestawieniu nie sposób pominąć peelingu na ciało, który przeprowadzany jest na sucho, bez użycia dodatkowych składników. Szczotka do masażu i peelingu ciała to produkt, który wykorzystując włókna roślinne (Tampico), złuszcza martwy naskórek w sposób naturalny. Zabieg można przeprowadzać zarówno na suchej, jak i delikatnie zwilżonej skórze. Codzienne, kilkuminutowe stosowanie szczotki Tampico pobudza krążenie krwi, stymuluje układ limfatyczny, a także wspomaga redukcję obecnych w ciele złogów energetycznych.

Ta wielowiekowa, tradycyjna technika peelingująca idealnie sprawdza się w przypadku osób zmagających się z cellulitem i wiotkością skóry. Równie ważny w tym przypadku jest element relaksacji i głębokiego odprężenia. W salonie Ceremonii Uzdrawiania do zabiegu wykorzystujemy szczotkę do suchego peelingu Arosha. Zabieg nie wymaga spłukiwania. To właśnie dzięki temu każda zapracowana kobieta i młoda mama pragnąca ujędrnić skórę po przebytej ciąży, znajdzie czas na skorzystanie z drogocennych właściwości suchego peelingu.  

Peeling hammam

Dogłębne oczyszczenie ciała i duszy. Hammam, turecka łaźnia parowa, to nic innego, jak potomkini antycznej łaźni rzymskiej. Wzbogacona o wschodnie tradycje i rytuały, turecka łaźnia wciąż pełni swoją zaszczytną funkcję w codziennej pielęgnacji ciała swoich gości. Jednym z elementów rytuału hammam, jest peeling z wykorzystaniem Kessy i czarnego mydła (Savon Noir). Efekty są naprawdę niewiarygodne! Usunięcie martwego naskórka, jędrność skóry, gładkość, elastyczność, poprawa krążenia, odetkane pory i całkowite oczyszczenie. Peeling hammam to również idealne podłoże dla kolejnych kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych.

Użyte w czasie zabiegu mydło, w całości wykonane jest z naturalnych składników (oliwki, woda, olej), natomiast rękawica Kessa to niezbędne akcesorium w tureckim hammamie, którego sława doszła do każdego zakątku świata. Nie bez powodu mówi się, że peeling hammam jest najlepszym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki kiedykolwiek istniał na tej ziemi, a Kessa jest sprawczynią całego tego zamieszania. Grzechem więc byłoby nie skosztować tego jakże głębokiego oczyszczenia z czarnym mydłem i Kessą w dłoniach. Zaleca się stosowanie peelingu 1 – 2 razy w tygodniu. 

Peelingi enzymatyczne i chemiczne

Nakładane na skórę jak maska. W swoim składzie peelingi enzymatyczne zawierają enzymy roślinne (papaina, bromelaina, enzymy lipolityczne). Peelingi chemiczne to mieszanina związków chemicznych, głównie kwasów owocowych (AHA, alfa, beta, kwas glikolowy, mlekowy, salicylowy, trójchloroctowy, fenol). Substancje te pozostawione na skórze około 5 – 10 minut rozpuszczają martwy naskórek, rozjaśniają przebarwienia i niedoskonałości, dogłębnie oczyszczając pory oraz likwidując nadmiar łoju.

Wskazania do peelingu – o czym musimy pamiętać

Na zakończenie, przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek pomocnych w przeprowadzeniu prawidłowego zabiegu peelingu ciała:

peeling ciała wykonuj na wszystkich partiach skóry – nigdy nie pomijaj trudno dostępnych miejsc np. pleców oraz szorstkich partii np. łokci, stóp, kolan;

nie wykonuj peelingu w krótkim czasie po depilacji – peeling zalecany jest bezpośrednio przed planowaną depilacją oraz 2 – 3 dni po zabiegu depilacji;

sposób aplikacji – w przypadku peelingów ziarnistych nie należy zbyt mocno i intensywnie pocierać skóry. Cały zabieg powinien przybrać formę delikatnego masażu, co pozwala uniknąć podrażnień skóry;

zadbaj o jakość – sięgaj po produkty kosmetyczne wyłącznie wysokiej jakości, wyprodukowane na bazie naturalnych składników bądź komponuj mieszankę samodzielnie;

zachowaj umiar i systematyczność – zbyt częste stosowanie peelingu może podrażnić skórę – nie przeprowadzaj zabiegu częściej niż 2 – 3 razy w tygodniu;

przygotuj skórę – peeling mechaniczny najlepiej przeprowadzać na suchej bądź delikatnie zwilżonej skórze; peeling enzymatyczny nakładamy na suchą, oczyszczoną skórę;

omijaj delikatne fragmenty ciała – podczas aplikacji peelingu (bez względu na rodzaj mieszanki) zawsze omijaj okolice oczu;

zapewnij swojej skórze efekt równomiernej opalenizny – zastosuj peeling ciała i twarzy około 2-3 dni przed planowaną ekspozycją na słońce, oraz 2 – 3 dni po opalaniu (pod warunkiem, że skóra nie jest podrażniona); 

określ potrzeby swojej skóry – jeśli nie jesteś w stanie określić stanu swojej skóry oraz wybrać odpowiedniego peelingu, koniecznie zasięgnij porady specjalisty, który pomoże ci w doborze produktów kosmetycznych właściwych dla twojej skóry.

5/5 (1 Review)

Dodaj komentarz