Kinesiotaping – redukcja bólu, czy działanie placebo?

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna niezwykle popularna wśród sportowców, trenerów personalnych, instruktorów, a od jakiegoś czasu również wśród kobiet w ciąży. Powszechne opinie głoszą, że zastosowana w terapii taśma Kinesio Tex, oddziałuje na organizm człowieka w sposób sensoryczny, dając bodziec do wywołania korzystnych w nim zmian. Czy zatem możliwe jest, aby tak ceniona technika redukcji bólu była jedynie placebo i działaniem strategii marketingowej? Jakie jest stanowisko naukowców w tej sprawie i czy warto kierować się doświadczeniem i opiniami zwolenników tej metody? Te i wiele innych odpowiedzi dotyczących kinesiotapingu znajdziecie w poniższej treści.

Kinesiotaping – definicja i działanie

Kinesiotaping spotykany jest również pod nazwą ,,plastrowania dynamicznego’’, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza ,,wpływający na dynamikę ruchu”. Prekursorem, a zarazem wynalazcą tej metody jest pochodzący z Japonii, dr Kenzo Kase, który nieprzerwanie od 1973 roku, rozpowszechnia swoje odkrycie terapeutyczne na wszystkich kontynentach. Wytworzenie niezwykle rozciągliwej taśmy, swoją strukturą przypominającej ludzką skórę to lata badań, testów i rozwoju, w celu stworzenia produktu doskonałego w swym przeznaczeniu i budowie. Tak właśnie powstał Kinesio Tex Gold opatentowany produkt, stworzony z najwyższej jakości bawełny i polimeru, niewielkiej ilości kleju akrylowego do złudzenia przypominającego linie papilarne, o falowej, przepuszczającej powietrze, hipoalergicznej powierzchni. Główną ideą tej metody jest oklejenie za pomocą odpowiedniej techniki, wybranych partii ciała plastrami, których zadaniem jest bezpośrednie oddziaływanie na skórę pacjenta, a dokładniej na receptory objęte bólem, układ limfatyczny, mięśnie i stawy. Plaster Kinesio Tex nie jest nasączony żadną substancją przeciwbólową i leczniczą, a jego funkcjonowanie opiera się na ruchu i procesie samoleczenia (samoregeneracji) organizmu, co również ma istotny wpływ na długoś okresu redukcji bólu i rozluźnienia napięcia mięśniowego. Taśma nie zawiera lateksu, jest wodoodporna, a jej falowa struktura umożliwia swobodny przepływ powietrza i prawidłowe oddychanie skóry.

Kinesiotaping najczęściej spotykany jest w fizjoterapii:

  • przeciwbólowej (redukcja bólu, obrzęków),
  • sportowej (przeciążenia mięśni i stawów),
  • ortopedycznej (urazy kręgosłupa, niedowłady),
  • położniczej,
  • pediatrycznej,
  • pooperacyjnej (aktywizacja procesu gojenia, blizny, chirurgia narządu ruchu),
  • neurologicznej,
  • onkologicznej.

Działanie i zalety aplikacji plastrów Kinesio Tex:

  • poprawa mikro krążenia limfy i krwi,
  • redukcja bólu,
  • likwidowanie obrzęków, opuchlizny i krwiaków,
  • pobudzenie do pracy uszkodzonych mięśni i stawów,
  • zmniejszenie (wyrównanie) napięcia mięśniowego,
  • przywrócenie prawidłowego ruchu w uszkodzonym stawie,
  • usprawnienie czucia głębokiego,
  • likwidowanie stanów zapalnych więzadeł, ścięgien i mięśni.

W zależności od rozmiaru obszaru poddanego terapii, bawełnianej taśmie klejącej nadawany jest odpowiedni kształt (,,X”, ,,I”, ,,Y”, ,,sieć” oraz ,,wachlarz”). Na rynku dostępne są również różne kolory plastrów (niebieski, czerwony, beżowy, czarny). To właśnie kształt, a nie ich kolor w połączeniu z odpowiednią techniką naciągnięcia oraz miejsce, w którym są ulokowane, ma bezpośredni wpływ na efekt terapii. Dostęp do rolki z taśmą jest nieograniczony dla każdego, dlatego też wiele osób podejmuje samodzielne próby aplikacji plastrów w miejscu objętym bólem. Niestety, brak wiedzy w zakresie anatomii człowieka, fizjoterapii i techniki nakładania taśmy, bardzo często skutkuje całkowitym brakiem rezultatów terapii. Odpowiednie przeszkolenie i pomoc fizjoterapeuty jest więc niezbędne, aby prawidłowo i skutecznie nakleić materiał na bolące partie mięśni.

Kinesiotaping ulgą dla sportowców i kobiet w okresie ciąży

Kinesiotaping jest niezwykle popularną metodą stosowaną do celów terapeutycznych i leczniczych przez sportowców na całym świecie. Balotelli – tego pana żadnemu wielbicielowi piłki nożnej przedstawiać nie trzeba. Ostentacyjne zaprezentowanie klatki piersiowej z wyklejonymi plecami tajemniczą taśmą, podczas wielkiej piłkarskiej rozgrywki z drużyną niemiecką, przykuło uwagę mediów i fanów footballu na całym świecie. Przełomowym momentem dla metody kinesiotapingu było ofiarowanie ogromnej ilości rolek taśmy (około 50 tysięcy) sportowcom biorącym udział w Olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku. Fala popularności Kinesio Tex rozeszła się błyskawicznie. Walsh, Armstrong, czy Beckham z dumą zachwalali niezwykłe efekty terapii przy użyciu taśmy.
Kolejną grupę, która każdego roku rośnie w siłę, jeśli chodzi o korzystanie z dobrodziejstw metody kinesiotapingu, stanowią kobiety ciężarne. To właśnie one, szczególnie w III trymestrze ciąży są najbardziej narażone na wzmożone obciążenie mięśni czworogłowych i okolic krzyża.

Naukowcy na podstawie badań przeprowadzonych w ciągu wielu lat, wciąż nie potrafią jednoznacznie określić bezpośredniej siły oddziaływania kinesiotapingu na zmniejszenie bólu i napięcia mięśniowego. Jedno jest pewne, sukces tej metody w dużym stopniu zależy od samego nastawienia pacjenta do przebiegu kuracji i oczekiwanych efektów. Stosunek i postawa wobec terapii wpływa na poziom stymulacji organizmu do naturalnej jego regeneracji. Powyższa teoria jest również ujęta na stronie producenta plastrów.

3.8/5 (5 Reviews)

Dodaj komentarz